Upławy – Infekcja Dróg Rodnych

 

Jedną z najczęstszych dolegliwości kobiet są infekcje dróg rodnych.

 

Najczęściej ich przyczyną jest zaburzenie w biocenozie pochwy. W fizjologicznej wydzielinie pochwy występują różne bakterie i grzyby np. Candida albicans. Jeśli, któryś z patogenów zacznie się intensywnie namnażać pojawiają się objawy zakażenia.

 

Kobieta odczuwa pieczenie, swędzenie, kłucie. Srom (krocze) jest zaczerwieniony i opuchnięty. Pojawia się nieprawidłowa wydzielina – żółta, zielonkawa, brunatna, biaława czy grudkowa serowata. Z miejsc intymnych pojawia się nieprzyjemny zapach.

 

Grudkowa, biaława wydzielina o grudkowej konsystencji może świadczyć o zakażeniu grzybiczym.

 

Gdy wydzielina jest żółta czy zielonkawa, pieni się i ma nieprzyjemny zapach np. rybi może być objawem zakażenia bakteryjnego.

 

Niekiedy pierwszym objawem zakażenia dróg rodnych jest zakażenie pęcherza moczowego. Kobieta odczuwa ból i pieczenie przy oddawaniu moczu.

 

Zakażenia dróg rodnych powinny być jak najszybciej zdiagnozowane i leczone. Zaniedbanie lub opóźnienie w leczeniu może spowodować przedostanie się zakażenie do macicy, jajowodów czy jajników. Powstaje wtedy ich stan zapalny, który w konsekwencji może prowadzić do niepłodności i przewlekłych stanów zapalnych miednicy mniejszej.

 

Antybiotyki lub leki o działaniu bakteriostatycznym są zazwyczaj podawane w postaci globulek lub tabletek dopochwowych. Po zastosowaniu antybiotyków ważne jest przywrócenie prawidłowej, fizjologicznej flory pochwy. Podawane są w tym celu preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego np. Trivagin.