Antykoncepcja po stosunku może być zastosowana do 72 godzin od momentu współżycia. Zwana jest inaczej antykoncepcją postkoitalną, awaryjną czy "pigułkami po". Jest ratunkiem "po wpadce" przed "wpadką".

 

Bardzo popularnym lekiem stosowanym jako antykoncepcja po jest tabletka Escapelle. Jej skuteczność w ciągu pierwszych 12 godzin od niezabezpieczonego stosunku jest oceniana na 90%. Potem z czasem maleje do około 84% do 72 godzin. Skuteczność Escapelle  stosowanej w antykoncepcji awaryjnej zależy od tego w jakim momencie cyklu jajnikowego podany zostanie lek oraz od czasu, jaki upłynął od odbytego stosunku do przyjęcia leku.

Największą skuteczność leku wykazuje, jeśli zostanie podany przed dniem owulacji. Wynosi ona 90%, jeśli lek podano
zaraz po stosunku i tylko 16%, jeśli lek podano 72 godziny po stosunku.

W dniu owulacji jego skuteczność jest znacznie niższa. Wynosi 49%, jeśli lek podano natychmiast i 8%, jeśli przyjęcie leku nastąpiło 72 godziny po stosunku. Po dokonanej owulacji podanie leku nie ma wpływu na możliwość zapłodnienia. Dlatego tak istotne jest jej przyjęcie najszybciej jak to możliwe.

Badaniem pomocniczym w ocenie ryzyka wystąpienia owulacji jest USG.

W naszym gabinecie jest zawsze proponowane w celu wyboru odpowiedniej metody antykoncepcji awaryjnej.

 

Lek zawiera dużą dawkę hormonu – gestagenu, który zapobiegnie ciąży. Zwiększy się gęstość śluzu w macicy co utrudni plemnikom przenikanie w kierunku komórki jajowej. W ciągu najbliższych dni od przyjęcia leku pojawi się krwawienie z dróg rodnych.

 

 Lek z przewodu pokarmowego wchłania się w ciągu 4 godzin.

 

 

Lek ten może dawać takie objawy uboczne jak: nudności, bóle brzucha, zmęczenie, zawroty głowy, biegunkę czy wymioty. Ten sposób antykoncepcji może być stosowany dorażnie, nie zaś jako stała metoda antykoncepcji. Tak duże dawki hormonów nie są obojętne dla organizmu.

 

Innym preparatem jest Ellaone.

EllaOne jest środkiem antykoncepcyjnym stosowanym jako antykoncepcja awaryjna nie póżniej niż po 120 godzinach od niezabezpieczonego stosunku.

EllaOne wpływa na aktywność naturalnego hormonu progesteronu. Preparat działa poprzez zatrzymanie uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Ocenia się, że skuteczność jest na poziomie 90% przy zażyciu w ciągu 5 dni po stosunku. 

Lek EllaOne można przyjąć przed posiłkiem, z posiłkiem lub po posiłku z niewielką ilością letniego płynu.

Lek EllaOne można przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Po przyjęciu tabletki EllaOne krwawienie miesiączkowe może wystąpić o kilka dni wcześniej lub później niż przewidywane.

Działania niepożądane leku to: ból brzucha, dyskomfortu w brzuchu, wymioty, ból głowy, zawroty głowy, bóle mięśni, bóle pleców, biegunka, suchość w ustach, zaparcia, zgaga.

EllaOne i Escapelle można stosować wyłącznie w przypadkach nagłych.

 

Innym sposobem zapobiegnięcia ciąży do 5 dni od stosunku jest założenie wkładki wewnątrzmacicznej i pozostawienie jej jako metody antykoncepcyjnej.